Pochod z hradu na hrad nemusí být cestou z Brna do Prahy jen únava

Naše země má dlouhou a bohatou historii, setkáváme se proto s pamětihodnostmi na každém kroku. Pochod Bohemia – trasa Brno - Praha má upozornit na přírodní a architektonické pamětihodnosti naší země, vzbudit v lidech hrdost nad tím, že jsou obyvateli právě České republiky a dát jim možnost se kriticky vyjádřit k tomu, co sami u sebe vnímají jako špatné a co by se podle nich mělo zlepšit. Jen náznakem, jak by měla probíhat cesta z metropole moravské do metropole české. Začal na brněnském Špilberku – z brněnského hradu na hrad pražský.

Pochod Bohemia

Pochod Bohemia trasa: Brno-Praha

Tento pochod má navíc upozornit na přírodní a architektonické pamětihodnosti naší země, vzbudit v lidech hrdost nad tím, že jsou obyvateli právě České republiky a dát jim možnost i se kriticky vyjádřit k tomu, co sami u sebe vnímají jako špatné a co by se podle nich mělo zlepšit.
Jen náznakem, jak by měla probíhat cesta z metropole moravské do metropole české. Začne se na Špilberku – z brněnského hradu na hrad pražský.

Špilberk

je jak symbolem rozkvětu a moci českého státu za dob Přemysla Otakara II. i znakem neohroženého bránění v době třicetileté války, ale i úpadku, když se z něj stala pevnost s účelem věznění hlavně politicky neloajálních osobností. Pak navštívíme opět hrad, tentokrát Veveří, který žel, ve středověku proslul též jako vězení, je však stále krásný, ač účelné využití jeho současné se zatím vznáší ve hvězdách. 

Pak nás čeká Literární památník Tasov, připomínka duchovních kvalit obyvatel naší země,Velká Bíteš, kde kromě starších historických zajímavostí je i jedna současnější, restaurace u Raušů, navštěvovaná politickými a sportovními celebritami,

Velké Meziříčí

se zámkem na straně historické a velkým dálničním mostem na straně současné, pak Hrabalova Polná opět se zámkem i zajímavou současností, dalším místem je krajské město Vysočiny Jihlava, památková rezervace i pulzující moderní město, Po delší cestě lesy opět něco na duchovní vydechnutí – Křemešník, poutní kostelík, jinak malý to architektonický skvost od Santiniho, 

Humpolec

dále Havlíčkův, Zábranův, Magorův i Hliníkův Humpolec s jedním z mála úspěšných soukromých pivovarů Bernard, něco menšího, zbytky tvrze osady Proseč, odkud roku 1415 jistý Bohuněk připojil svou pečeť ke stížnému listu českých pánů proti upálení Mistra Jana Husa – vida nečekaná historická paralela s jakýmsi stížným listem od různých obcí nesených nyní na Hrad, a pak podél nádherné řeky Sázavy přes zámky v Ledči nad sázavou, Zruči, Českém Šternberku, Stříbrné Skalici až na ten hrad hlavní, Pražský.

Jde o to ukázat spojitost historie, před níž, jak prohlásil Martin Heidegger, si nikdy nejsme jisti, se žhavou současností, a o to, aby se pochod Bohemia stal určitým podnětem vzbuzení aktivního zájmu lidí o krásami naplněnou naši zem.

Zahájení pochodu bylo naplánováno původně na den desátý v měsíci květnu, roku 2O14. Poněkud příznačnější pro historii je jeho skutečný start 8. května v den osvobození. V Brně na Špilberku v hodině dvanácté, kterou ale na paměť neúspěšného obléhání Brna odbíjí na Špilberku podle této pověsti dodnes bijí petrovské zvony na katedrále poledne v 11 hodin. 

Autor: Vladimír Prokeš | sobota 10.5.2014 16:00 | karma článku: 7,97 | přečteno: 354x
  • Další články autora

Vladimír Prokeš

Pozvánka na Zvrat

21.9.2012 v 13:29 | Karma: 5,43
  • Počet článků 26
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 964x
Postřehy ze života,sny úcta k životu a láska
to jsou věci které nám chybí.
Autor je průměrný občan, který už se nemůže
dívat na nepořádek v naší zemi.
Díky snům, štěstí a lásce, může žít dál.                                                                                                  

Má rád lidi básně a přírodu. 

Oficiální stránka - Vladimír Prokeš